בדסמ -  המדריך למתחיל

BDSM - המדריך למתחילים

עולם הבדסמ הוא עולם מסקרן, מדליק ומרגש שיכול לסחוף כל אחד לשיאים חדשים. זהו עולם של פנטזיות אינטימיות שבו אנשים יכולים להתחבר לאני האמיתי שלהם, ליצרים האמיתיים שבוערים בהם, כאלה שבחיים האמיתיים אין להם את היכולת לעשות זאת מסיבות חברתיות, תרבותיות או דתיות שונות. בשנים האחרונות עולם ה-BDSM יצא מהמרתפים החשוכים של התרבות וצבר פופולריות מרקיעת שחקים ואף זליגה למיינסטרים. אז אם גם אתם סקרנים לגלות, לחוות ולטעום מהפרי האסור, סידרנו לכם מדריך קצר שיעזור לכם לעשות את הצעדים הראשונים בעולם הזה, שעשוי להיות קסום ומיוחד, אבל עלול גם לאתגר ולערער.

אז מה זה BDSM?

המילה BDSM היא ראשי תיבות של המילים Bondage, Domination/Discipline, Submission/Sadism, Masochism. בתרגום לעברית: קשירות, שליטה/משמעת, כניעות/סאדיזם ומזוכיזם. ומה זה בעצם אומר?

Bondage
המושג הראשון מתייחס לקשירות. תמיד יהיה צד אחד שקושר את הצד השני - חבלים, אזיקים, שרשראות וכדומה. ראוי לציין כי כאשר אנחנו מדברים על קשירות, אנחנו מדברים על עולם ומלואו שניתן למצוא בו מגוון רחב של אביזרים, שיטות, סגנונות ורמות. החל מקשירת ידיים פשוטה למיטה ועד לקשירות וריתוקים מסובכים בחוסר אונים מוחלט. קשירות זוכה למעמד מכובד בעולם השליטה מכיוון שמדובר בביטוי האולטימטיבי לאיבוד (או ללקיחת) שליטה ותחושת השחרור שנובעת ממנה, ובה בעת יש בקשירות היבט אמנותי ותרבות שלמה שסובבת.

Domination/Discipline
ההגדרה השנייה מתייחסת לשליטה או משמעת. מכאן מגיעים המושגים "דום" לגבר שולט ו"דומינה" או "FemDom" לאישה שולטת. בעברית הכינוי השגור לאישה שולטת הוא מלכה, בעוד שהגבר השולט נקרא אדון. המילה "משמעת" מהווה תוספת חשובה כי היא מזכירה לנו היבט מהותי ב-BDSM, והוא הצד המנטלי של השליטה. כן כן, לא מדובר רק בספאנקים, כיסוי עיניים וחניקות, אלא גם בשליטה מנטלית - החל בציווי הוראות דקדקניות, דרך קבלת החלטות של הצד השולט עבור הצד הנשלט וכלה בשליטה על מגוון שלם של תחומי חיים.

Submission/Sadism
ההגדרה השלישית מתייחסת לכניעות של הצד הנשלט, שמוסר את השליטה בו לידיו של הצד השולט. מכאן מגיעים הכינויים "סאב" או "סאבית", לגבר או אישה בצד הנשלט. בעברית הכינוי השגור לגבר נשלט הוא עבד, בעוד שאישה נשלטת נקראת בדרך כלל שפחה.
באופן מעניין, פעמים רבות דווקא אנשים שנמצאים בעמדות שליטה וניהול בעולם ה"רגיל", נמשכים לכניעה ולשחרור השליטה שזמינים ב-BDSM ונהנים להיות בצד הנשלט לשם שינוי.
היבט נוסף מתייחס לסאדיזם. לרוב מדובר על חלק מסוים של אנשים מהצד השולט, שמתענגים מלגרום כאב לצד הנשלט ונהנים לראות אותו סובל. אגב, המילה "סאדיזם" נגזרת מהשם "המרקיז דה סאד", סופר צרפתי ששילב אקטים שכאלו בסיפוריו.

Masochism
ההיבט הרביעי מתייחס למאזוכיזם - הצד הנשלט נחשב ל"מאזוכיסט" אם הוא נדלק מלהרגיש כאב והשפלה, שנגרמים לו על ידי הצד השולט.. ממש כמו בדיאלקטיקה של האדון והעבד של הגל, הסאדיסט צריך את המזוכיסט לא פחות משהמזוכיסט זקוק לו.

למעלה או למטה
באופן כללי, רוב האנשים מתחברים לאחד התפקידים בעולם הבדס"מ - הצד השולט או הצד הנשלט. אם אתם מתכוונים להיכנס לתחום או סתם להתנסות, ראשית עליכם לדעת לאיזה תפקיד אתם מתחברים. הקדישו לזה קצת זמן מחשבה בינכם לבין עצמכם, כמו גם עם הפרטנר/ית שלכם. זה ממש בסדר להתנסות ואז להבין שזה לא מה שחשבתם, ושאתם דווקא יותר נמשכים לצד השני.
יתרה מזאת, חשוב לדעת שיש לא מעט כאלו שנהנים לשחק את שני התפקידים, והם נקראים "סוויצ'רים" או "מתחלפים". יש כאלו שמתחלפים תוך כדי "סשן" ויש כאלו שמתחלפים בין סשן לסשן, כל אחד לפי טעמו האישי. דוגמא נוספת הם אלו המכונים "סאדומאזוכיסטים" - כאלו שנהנים משני העולמות, גם להכאיב וגם לחוות כאב.

כללים בסיסיים
כשאתם עושים את צעדיכם הראשונים בעולם הבדס"מ יש מספר כללים מהותיים שחשוב להבין ולזכור:

הסכמה הדדית
זהו חוק ברזל וקודש הקודשים של עולם הבדס"מ ומיניות בכלל - הכל צריך להיעשות בהסכמה הדדית של שני הצדדים. אם זה לא בהסכמה - אין לזה מקום! יש מקרה יוצא דופן אחד, שבו מסכימים מראש על אקט כביכול ללא הסכמה - "Consensual Non-Consent", או בקיצור CNC, שמתורגם ל"אי-הסכמה בהסכמה". משחק תפקידים שכזה כולל לדוגמא פנטזיות אונס, כלא וכדומה והוא נחשב למשהו יחסית אקסטרים בתחום.

תקשורת ותיאום ציפיות
חשוב מאוד לנהל שיחה מקדימה עם הפרנטר/ית לפני שמתחילים עם האקט הפיזי או ה"סשן". זהו כלל קריטי לחוויה נעימה, מרגשת ובטוחה לשני הצדדים. שמרו על תקשורת פתוחה ובריאה ודברו על הכל - תיאום ציפיות, מה הניסיון שלכם, מה מסקרן אתכם, מה הייתם רוצים לחוות וטרם ניסיתם, מה הייתם רוצים לחוות אבל אתם עדיין לא שם, מה הגבולות ה"קשים" שאין לחצותם בשום אופן, ומה הגבולות ה"רכים" שניתנים למתיחה במקרים מסוימים. זכרו, רק אם תהיה לכם תקשורת פתוחה וכנה עם הפרטנר/ית שלכם תוכלו להרגיש מספיק בטוחים כדי לשחרר באמת ולהגיע לגבהים חדשים של ריגוש.

מילת ביטחון
כחלק מהשיח המקדים, יש לקבוע מילת ביטחון, כזו ששימוש בה עוצר בבת אחת את הסשן. מילת ביטחון יכולה להיות כל דבר, אבל רצוי לחשוב על משהו שיהיה לכם קל להגיד גם במצב בו אתם לא הכי בעניינים… שיטה נפוצה למשחק עם הגבולות ותחושת ביטחון היא "הרמזור". מדי פעם הצד השולט יכול לשאול את הצד הנשלט, שגם רשאי בכל עת להגיד - "ירוק": הסכמה נלהבת, אנא המשך. "צהוב": אני לא בטוחה איך אני מרגישה, בוא נעשה הפסקה לכמה רגעים ונדבר. "אדום": עצירה מוחלטת ומיידית של הסשן. בכל מה שקשור לכאב, אפשר לסכם מראש על שימוש בברומטר של 1-10, ואיפה עובר הגבול, ואז תוך כדי הסשן לשאול לפעמים מה מידת הכאב כרגע. כמו שכבר הבנתם, הכל צריך להיעשות בהסכמה, וזהו כלל הברזל שהכל נסוב סביבו, ובלעדיו לא יכול היה להתקיים סשן.

סיום הסשן - After Care
בסוף הסשן, מגיע שלב ה"אפטר-קר" (After Care), שלב שבו אנחנו עושים את המעבר מהסשן בחזרה למציאות. השלב הזה חשוב במיוחד לקשר בין השולט לנשלט, שכזכור הרבה ממנו מנטלי ולא רק פיסי. לעיתים סשן אינטנסיבי ומוצלח ללא אפטר-קר יכול להשאיר לכם טעם רע ואף לגרום לחוויה טראומטית. כחלק מהאפטר-קר, הצד השולט דואג לצד הנשלט, מכסה בשמיכה, מערסל, מכרבל, מחבק ומלטף, מציע משהו לשתות, בקיצור - מפנק. זכרו גם לעשות "אפטר-קר" לעצמכם, ולבדוק עם עצמכם מה אתם צריכים עכשיו, ומה אתם לא צריכים, ולא להתבייש לבקש את זה.

אז רגע לפני שמתחילים...
בטרם אתם צוללים פנימה לעולם הקסום והמסתורי של הבדס"מ, הקדישו מעט זמן כדי להרחיב את הידע שלכם בתחום. ברחבי האינטרנט יש המון מקורות מידע (באנגלית ובעברית) של מאמרים, בלוגים, פורומים, קבוצות וסרטונים שאפשר ללמוד מהם הרבה על כל היבט אפשרי מעולם הבדס"מ. מלבד העובדה שזו משימה משעשעת ומהנה, הידע שתצברו יעזור לכם מאוד בהתחלה.
בעודכם מתחילים, השתדלו לעשות את זה בצעדים קטנים. לעיתים זו משימה קשה כאשר ההתלהבות והסקרנות בוערת בנו. בכל זאת, נסו לעשות את זה בהדרגה - התחילו מהדברים היותר "לייט" - ספאנקים בטוסיק, קשירת עיניים, קשירת ידיים, גרימת כאב יחסית מתון בפטמות וכדומה.
מגוון ההתנסויות הוא אינסופי, לא כדאי למהר ויש לבחון עם עצמכם איזה כיוון מתחשק לכם לחקור בכל עת. להתנסות זה נהדר, אבל זכרו שיש מולכם בנאדם והסיטואציה עלולה להיות אינטנסיבית. חשוב מאוד להיות רגישים לעצמנו ולמי שמולנו. תמיד הישארו קשובים לעצמכם ולמי שמולכם, ונהגו בכבוד. אל תצפו שמישהי תמסור לכם שליטה או תסכים שתכנו אותה בשמות משפילים אחרי חמש דקות של היכרות - זה לא יקרה. אמון צריך להיבנות בהדרגה וכך גם המתח והיופי של כל החוויה.


שתף עם: 
אולי יעניין אותך גם: